Kniha návštěv

Datum: 12.11.2015

Vložil: Tomáš

Titulek: narozeniny

Ahoj Davide, všechno nejlepší k Tvým dnešním narozeninám.

Datum: 10.11.2015

Vložil: Michael Hesse

Titulek: Domažlický Modelář

Ahoj chceme touto cestou poděkovat za super modelářský den a povedenou akci,která byla dokonalou tak jako loni,ale letos ještě lepší a velice jsme si to užili a Tim ještě jednou děkujeme Michal s rodinou

Datum: 09.11.2015

Vložil: Richard

Titulek: Dotaz

Ahoj kolegové,prosím Vás,máte kontakt na stavitele toho traktorbagru? A můžete mě ho poslat na email : buribundus@seznam.cz dík
Riči

Datum: 07.06.2018

Vložil: Albertcrito

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is central to the portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections originating from other parts from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to determine the sources of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some in the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for our health and wellbeing and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to take to ensure a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should opt for prostate examination at least once annually.

Datum: 02.11.2014

Vložil: Jarda Hasman

Titulek: Domažlice 2014

Zdravím borce z Domažlic. Letošní akce se mi moc líbila, čest vaší práci, byla to fakt výborná akce. Chtěl bych vám poděkovat a myslím, že to můžu říct za všechny, za opravdu vydařenou sobotní akci. Přeju co nejvíc takových povedených akcí, na které se rád opět přijedu podívat. Ahoj Jarda

Datum: 02.11.2014

Vložil: Michael Hesse

Titulek: Re: Domažlice 2014

Ahoj chci touto cestou poděkovat za super modelářský den a povedenou akci,která byla dokonalou tak jako loni a velice jsme si to užili a Tim ještě jednou děkujeme Michal s rodinou

Datum: 03.11.2014

Vložil: Jan Lendoci

Titulek: Re: Re: Domažlice 2014

Moc hezky připraveno bylo to pěkné

Datum: 08.02.2014

Vložil: Zdeněk Hadrava

Titulek: Kdo si hraje nezlobí poježdění v Bolešinech

Všechny Vás zdravím a chtěl bych tímto poděkovat za krásnou akci a i přes nevelké prostory bezproblémové zvládnutí akce od model klubu Bolešiny.Myslím,že jsme si všichni zajezdili a že se co nejdřív zase někde uvidíme.Všem přeji mnoho modelářských úspěchů.Samozřejmě bolešinským přeji příznivé počasí na létání a lehké přistání.

Datum: 04.11.2013

Vložil: Michael Hesse

Titulek: Domažlický modelář 2013

Ahoj Davide,
chtěl bych tímto za mojí rodinu poděkovat za umožnění si přijed zajezdit ve vašem klubu a zároveň poděkovat za super organizaci a nemohu vytknout jedinou chybu.Projel jsem letos několik akcí ,ale této se nic nevyrovná.Mi jsme jeli 380km k vám a byli nad míru spokojeni a myslím že nás je více.Zdravím a těšíme se na další setkání rodina Hesseova.

Datum: 03.11.2013

Vložil: Daniel Fellner

Titulek: Domažlický modelář 2013

Ahoj Davide! Ještě jednou díky za pozvání,akce byla víc než suprová! Nemám co vytknout,perfekntí organizace i prostředí( jediné co bych příště vynechal bylo ty šoky s tou střelbou z toho tanku....) To,že jsi nakonec zkončil v mínusu,mě opravdu mrzí. Bylo to jedno z nejlepších setkání letošního roku. Ještě jednou DÍKY!!!!!!!!

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek